ایران اکونومیست- یکی از واردکنندگان قدیمی کاغذ با گلایه از عدم ابلاغ تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به کاغذ گفت: هنوز سیستم های گمرک برای ورود کاغذ ارز نیمایی را محاسبه می کنند که این مسأله موجب شده هزاران تن کاغذ از گمرک ترخیص نشود.

 

علی خوش بین از واردکنندگان قدیمی کاغذ کشور درباره تخصیص ارز۴۲۰۰ تومانی به واردات کاغذ اظهار داشت: از ۲۵ فروردین ماه بخشنامه ای ارسال شد که کاغذ به عنوان کالای گروه ۲ محسوب می شود و تا امروز همچنان سیستم های گمرک برای کاغذ گروه ۲ و تخصیص ارز نیمایی را نشان می دهند.
وی با بیان اینکه علی رغم ابلاغ ها همچنان کاغذ با ارز نیمایی محاسبه می شود، بیان کرد: با وجود اعلام مکرر و ارسال حواله ها و مشخص شدن اینکه مشمول ارز ۴۲۰۰ هستیم، اما موفق نشدیم محموله های وارد شده را از گمرک ترخیص کنیم. چرا که سیستم ها همچنان ارز نیمایی را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه وزرای ارشاد و صمت و کارگروه کاغذ ارشاد تلاش دارند تا ارز۴۲۰۰ تومانی تخصیص یابد، اما تا این ساعت تغییراتی در سیستم انجام نشده و همچنان کاغذ در گروه دو قرار دارد و ارز نیمایی به آن تخصیص می یابد، گفت: ما موظفیم وقتی کاغذ را وارد کردیم به تعاونی آشنا تحویل دهیم. دو ماهی است کاغذهایی با حواله ۴۲۰۰ تومانی وارد شده، اما در برزخ هستیم؛ نه گروه یک (ارز ۴۲۰۰ تومانی) هستیم و نه گروه ۲ (ارز نیمایی)؛ در واقع هنوز این دستورالعمل به گمرک نرسیده است.
به گفته وی، حدود ۲ هزار تن بار کاغذ تحریر این واردکننده در گمرک مانده است و در حال حاضر کاغذهایی باکیفیت هندی وارد می شود، اما این واردکننده در صورت تسهیل از کشورهایی چون اندونزی، پرتغال، برزیل و… کاغذ وارد می کند.
خوش بین با تاکید بر وجود تحریم و عدم دریافت پول به فروشندگان عنوان کرد: تعدادی از فروشندگان خارجی از ما پول دریافت نمی کنند. بنابراین ما توسط یک واسط پول را منتقل می کنیم که این مسیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *