بنا به گفته فعالان حوزه موبایل واردات با افت شدیدی روبرو است، اما گمرک ایران در یک گزارشی کاملا مخالف از رشد 19 درصدی واردات موبایل خبر می دهد، از سوی دیگر تلاطمهای قیمتی و کمبود گوشی وضعیت بازار را آشفته تر کرده است.

ساره جعفرقلی : بعد از نوسانات نرخ ارز و جهش یک باره دلار، تلاطم های بازار موبایل آغاز شد و این سونامی با دستگیری متخلفان وارد کننده گوشی تلفن همراه به اوج خود رسید، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که جهت شفاف سازی اقدام به فاش کردن اسامی متخلفین کرد هرگز فکر نمی کرد وضعیت بازار موبایل آشفته تر شده و این بازار علاوه بر افزایش بیش از حد قیمت با کمبود گوشی هم مواجه شود، ضمن اینکه به اذعان برخی از واردکنندگان مشکلاتی که واردات گوشی از ابتدای ثبت سفارش گریبانگیر آنها می شود به سود این تجارت نمی ارزد.

در حال حاضر واردات گوشی تلفن همراه به گفته بسیاری از واردکنندگان بزرگ و رسمی موبایل و شرکتهای خارجی از هشت ماهه ابتدایی سال بسیار کاهش شدیدی به نسبت سال گذشته داشته است و از ابتدای دی ماه جاری تاکنون به صفر رسیده است، ‌این در حالی است که قوانین در نظر گرفته شده برای ورود گوشی مسافری نیز نتوانسته مانع کامل ورود گوشی‌های مسافری به کشور شود.

افشین فروتن لاریجانی رییس انجمن فروشندگان سیم کارت و تلفن همراه با اشاره وضعیت واردات گوشی تلفن همراه گفت: واردات گوشی تلفن همراه در سال جاری با مشکلات فراوانی همراه بوده است و به نسبت سال گذشته افت چشمگیری داشته است از هشت ماهه گذشته تاکنون واردات در مقاطعی حتی به صفر هم رسیده است.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل این کاهش واردات دقیقا چه چیزی می تواند باشد گفت: مولفه کاهش واردات که بسیار است از مشکلات ثبت سفارش تا مشکلات بوجود آمده در گمرک و حتی عدم تخصیص ارز دولتی به واردکنندگان گوشی تلفن همراه، اما عمده دلیل کاهش واردات عدم تمایل واردکنندگان به ادامه تجارت گوشی تلفن همراه است.

فروتن لاریجانی دلایل عدم تمایل واردکنندگان را برشمرد و گفت: از عمده دلایلی که واردکنندگان دارند یکی اختلالهای دایمی در سایت ثبت سفارش و انتظار طولانی برای ترخیص گوشی تلفن همراه هست، ضمن اینکه گاه کاهی پیش آمده که سایت رجیستری هم بسته شده است و همین امر مانع ورود گوشی جدید به کشور شده است.

وی ادامه داد: مختل شدت سایت رجیستری و مانع شدن گمرک از ورود گوشیهای رجیستر نشده از سویی و نوسانات نرخ ارزو تعلق نگرفتن ارز دولتی به موبایل از سوی دیگر واردکنندگان موبایل را دچار تردید کرده است.

فروتن لاریجانی با اشاره به گوشیهای تلفن همراه توقیف شده از اختلال گران بازار موبایل گفت: در این بین از طرف دولت چندین بار عنوان شد که گوشیهای توقیف شده و رجیستری شده را در آینده نزدیک با قیمت مناسب وارد بازار خواهد کرد و البته تاکنون این اتفاق صورت نگرفته ولی همین امر باعث شد که واردکنندگان فکر کنند با آزاد شدن گوشیهای توقیفی بازار اشباع خواهد شد و واردات جدیدی انجام ندادند.

وی افزود: تمام مواردی که گفته شد باعث دلسرد شدن واردکنندگان گوشی موبایل شد چرا که یک تاجر برای واردات باید همه مولفه های موجود و ثبات اقتصادی و امنیت را کنار هم داشته باشد تا بدون ترس و واهمه کار خود را انجام دهد .

رییس انجمن فروشندگان سیم کارت اظهارداشت : امنیت خاطر برای واردکنندگان وجود ندارد مثلا به یکباره در گمرک سایت ثبت شناسه بسته می شود و فعالیت یک تاجری که می خواهد رقابت کند مختل می شود یا دوره ثبت سفارش و خروج کالا از گمرک طولانی تر می شود همه این موارد برای یک تاجر یعنی خواب سرمایه وبسط این امر بازار را آشفته تر می شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه یک سری از شرکتهایی که رسالتی داشتند در مقطعی که ارز 4200 تومانی گرفتند تا برای هموطن خود گوشی وارد کنند تا با قیمت مناسب کالا را به دست مصرف کننده برسد، خیانت کردند و این امر باز باعث تاثیردر بازار و برهم خوردن وضعیت بازارگوشی تلفن همراه شد و تنها ضرر آن برای مصرف کننده بود.

تناقض گزارش گمرک و وضعیت بازار

 

این سخنان در حالی عنوان می شود که طبق گزارش سازمان گمرک ایران در آذر ماه سال جاری واردات گوشی های موبایل به ایران نسبت به هشت ماهه اول سال قبل با 19 درصد رشد همراه بوده است. بر اساس آمارهای گمرک در 8 ماه نخست سال 97 ارزش واردات موبایل بیش از 280 میلیون 401 هزار دلار گزارش شد.

مرکز گمرک ایران آماری از تجارت خارجی 8 ماه نخست سال جاری منتشر کرد که بر اساس آن در این مدت ارزش واردات گوشی های موبایل بالغ بر 280 میلیون و 401 هزار دلار بوده است. بنابراین واردات موبایل هم از حیث تعداد و هم از نظر ارزش، بیشتر از 8 ماهه نخست سال قبل بوده و رشد 19 درصدی را تجربه کرده است.

تناقض بین مسوولان گمرک و فعالان بازار تلفن همراه بسیار زیاد است در این بین مصرف کننده نهایی هم از قیمت بالای گوشی تلفن همراه معترض هستند اما باز هم برخی مسوولین و حتی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این افزایش قیمت را رد می کنند و از کاهش سی درصدی قیمت گوشی تلفن همراه در آینده نزدیک خبر می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *