معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران با اشاره به تصمیمات جدید اتخاذ شده برایترخیص کالا از گمرکات، چهار مانع باقی مانده در این بخش را برشمرد.۴ مانع ترخیص کالا از گمرک/ واردکنندگان نقدینگی ندارند
به گزارش ایران اکونومیست؛ هومن حاجی پور درباره تصمیماتی که در حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، مجتبی خسروتاج رییس کل سازمان توسعه تجارت و فرود عسگری رییس کل گمرک ایران برای تسهیل واردات کالا به کشور گرفته شده است، گفت: با توجه به شرایطی که کشور در آن قرار داشت، این حرکت باید زودتر شروع می شد ولی به هرحال فعالان بخش خصوصی انتظار چنین اقدامی را داشتند.

وی ابراز امیدواری کرد که با تصمیمات اتخاذ شده کالاهای باقی مانده در گمرکات کشور با سرعت بیشتری ترخیص شوند. معاون کسب و کاراتاق تهران در عین حال با بیان اینکه هنوز چند مشکل باقی مانده که لازم است برای جلوگیری از رسوب بیشتر کالاها در گمرک حل شود، گفت: برخی از کالاهای وارداتی به عنوان قاچاق به اصطلاح توقیف شده اند که باید هرچه سریع تر تعیین تکلیف شوند.
این فعال اقتصادی اظهار داشت: تعدادی از تجار کالا وارد کرده و هنوز موفق به دریافت ارز از سامانه نیما نشده اند و در نوبت دریافت ارز قرار دارند؛ این افراد به محض دریافت ارز کالای خود را ترخیص خواهند کرد.
حاجی پور ادامه داد: تعدادی از واردکنندگان نیز برای ترخیص کالای خود با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند و از سوی دیگر عده ای هم درگیر موضوع پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز هستند. وی در پاسخ به این سوال که براساس توافقات روز گذشته واردکنندگان می توانند هزینه های گمرکی خود را در قالب ضمانت نامه بانکی پرداخت کنند، گفت: این موضوع در جلسه مطرح شده است اما هنوز در قالب دستورالعمل و بخشنامه به بانک ها ابلاغ نشده و انتظار داریم که دستورالعمل آن به بانک ها ابلاغ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *