رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران، گفت: مواد، قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی که تا قبل از پایان تیرماه امسال وارد گمرکات کشور شده باشند (گروه‌های کالایی 1 و 2) بدون انتقال ارز نیز می توانند ترخیص شوند.

♦️ مجتبی خسروتاج با بیان این مطلب، افزود: یکی از تصمیمات جلسات بررسی مسایل اقتصادی کشور که در مورخ یک تیرماه 97 اتخاذ شده است و ابلاغ شده به این قرار است که وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان ثبت سفارش از محل بند 9 ماده 38 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و ترخیص کلیه کالاهای گروه 1 و2 که تا پایان تیرماه 1397 بر اساس تأییدیه گمرک جمهوری اسلامی ایران به اماکن گمرکی وارد شده‌اند را با دریافت شماره قبض انبار از بازرگان فراهم کند.

♦️وی با تشریح تبصره‌های سه گانه این ماده، گفت: بر اساس تبصره 1 واردکنندگان مشمول این بند مکلفند حداکثر تا پایان شهریور 1397 نسبت به ترخیص کالاهای مذکور اقدام کنند. تبصره 2 مسؤولیت کنترل تاریخ ورود کالا قبل از تاریخ فوق و انطباق شماره قبض انبار مذکور را بر عهده گمرک جمهوری اسلامی ایران گذاشته است و تبصره 3 می گوید با توجه به اینکه کالاهای مذکور در گذشته تأمین ارز شده‌اند واردکنندگان مذکور ادعایی جهت تأمین ارز موارد فوق پس از ترخیص را ندارند.

♦️خسروتاج در ادامه تصریح کرد: تصمیم فوق‌الذکر باعث می‌شود در ترخیص محموله‌های دپو شده در گمرکات تسریع شود.البته بخشی از کالاهای انبار شده در گمرکات ممکن است از محل ثبت سفارش بانکی انجام شده باشد و متقاضی بخواهد پس از تامین ارز، در قالب ضوابط بانکی و یا در شکل سپرده برات بدون تعهد ترخیص کند. معهذا، این گزینه بدون انتقال ارز نیز از محل بند 9 ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات برای متقاضیان فراهم است.

♦️وی اضافه کرد که تسهیلات مذکور شامل کالاهای گروه سوم و کالاهای ممنوعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *