واردکنندگان لوازم آرایشی معترض از گمرک پاسخ گرفتند

اقتصادنیوز: در پی اعتراض واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی به اشتباه در افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی لوازم بهداشتی و عطریات، گمرک ایران اعلام کرد که این دستگاه تنها طبق تعرفه‌های اعلامی از سوی سازمان توسعه تجارت عمل می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در روزهای اخیر انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی، بهداشتی و عطریات با ارسال نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت معترض و مدعی شده بودند که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی تنها مربوط به لوازم آرایشی بوده که با اشتباه وزارت صنعت و گمرک این افزایش تعرفه روی محصولات بهداشتی و عطریات نیز اعمال شده است.

بهمن‌ماه سال گذشته بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش ۱۰ درصدی به عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات لوازم آرایشی را اتخاذ کردند تا رقم عوارض از ۲۶ به ۳۶ درصد افزایش یابد و اینگونه بخشی از هزینه‌های مربوط به سازمان بهزیستی تامین شود.

اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری در نامه‌ای از سوی انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به اداره کل صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت لوازم آرایشی که مشمول افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی و سود بازرگانی می‌شوند اعلام شد.

چند روز بعد و در اوایل خردادماه در نامه‌ای از سوی دفتر مقررات صادرات و واردات به مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک نگاشته شده، فهرستی از کالاهای مشمول در خصوص تکلیف دولت مبنی بر اضافه شدن ۱۰ درصدی به عوارض گمرک و سود بازرگانی لوازم آرایشی در سال ۱۳۹۷ فهرستی از کالاهای مشمول ارسال شده است.

با این حال و به دلیل اشتباه پیش آمده یازدهم تیرماه سال جاری در نامه‌ای از سوی انجمن واردکنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران به گمرک جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان عدم تطابق تعرفه کالاهای آرایشی که به اشتباه تعرفه محصولات بهداشتی نیز ذکر شده است خواستار اصلاح موضوع و ابلاغ آن به گمرکات کشور شد.

این موضوع به نقطه‌ای رسید که برخی واردکنندگان، گمرک ایران را مقصر این اشتباه اعلام کرده بودند.

در این راستا، علی معقولی، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: گمرک تنها طبق تعرفه‌هایی که از سوی سازمان توسعه تجارت به ما اعلام می‌شود، عمل می‌کند و پیشنهاد ما این است که اگر در این خصوص مشکلی وجود دارد، دوستان به جای مطرح کردن این بحث‌ها در فضای رسانه‌ای اعتراضات خود را به صورت حضوری با ما مطرح کنند تا اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد، رسیدگی و با اعلام مشکلات به سازمان توسعه تجارت موارد یاد شده اصلاح شود.

وی تاکید کرد که گمرک ایران بر اساس فهرست تعرفه‌هایی که از سوی نهادهای متولی اعلام تعرفه گمرکی ابلاغ می‌شود، عمل می‌کنند.

ادعای واردکنندگان لوازم آرایشی مبنی بر اشتباه گمرک در حالی است که گمرک ایران تنها مجری قوانین و سیاست‌هاست و جزو دستگاه‌های سیاست‌گذار به حساب نمی‌آید؛ در واقع اگر اشتباهی هم صورت گرفته باشد، از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت بوده که این احتمال وجود دارد که کد تعرفه‌ها را اشتباه به گمرک اعلام کرده باشد.

واردکنندگان لوازم آرایشی معترض از گمرک پاسخ گرفتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *