گمرک ایران با مذاکرات فشرده و رای قاطع اعضای سازمان جهانی گمرک به عنوان عضو کمیسیون خط مشی‌گذاری سازمان جهانی گمرک انتخاب شد.

گمرک+تجارت نیوز

سرویس اقتصاد کلان –

با توسعه دیپلماسی فعال و افزایش چشمگیر فعالیت‌های بین‌المللی گمرک کشورمان در سال‌های اخیر و پس از سفر سال گذشته میکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک به تهران در سال گذشته، درخواست عضویت گمرک کشورمان در کمیسیون خط مشی‌گذاری سازمان جهانی به معاونت منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک ارسال شد.

به گزارش تجارت‌نیوز،پس از طرح اولیه در اجلاس رابطین و متعاقب آن در اجلاس روسای کل گمرکات منطقه‌ای در استرالیا و فیجی درخواست گمرک ایران مطرح و مورد موافقت قرار گرفت و نهایتا در یکصدوسی‎ودومین اجلاس شورای سازمان جهانی گمرک که هم اکنون با شرکت یکصد و هشتاد روسای گمرکات کشورهای عضو و سایر سازمان‌های ذینفع تجارت بین‌المللی در مقر سازمان جهانی گمرک در بروکسل در حال برگزاری است به تصویب نهایی کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک رسید.

بدین ترتیب پس از گذشت ۱۴ سال، ایران دوباره به عضویت کمیته سازمان جهانی گمرک در آمد. بنا بر این گزارش، کمیته خط مشی گذاری سازمان جهانی گمرک مهم‌ترین کمیته سازمان جهانی گمرک است که وظیفه سیاست‌گذاری و تدوین خط مشی مهم‌ترین سازمان بین‌المللی تخصصی گمرک را بر عهده دارد.

با توجه به اهمیت روزافزون گمرکات و نقش آن در تجارت بین‌المللی از لحاظ مسائل حمایتی، کنترلی، درآمدی و تسهیل تجارت، گمرک ایران سعی دارد علاوه بر حفظ منافع جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌های بین‌المللی نیز نقش موثری ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *