مرکز حراست وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه ای اعلام کرد : تعداد ثبت سفارش های غیر قانونی خودرو در سامانه ثبت سفارش همان 6 هزار و 481 دستگاه است

گمرک ایران پیش از این اعلام کرده بود : بر اساس اعلام رسمی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، مجوز ورود یا اصطلاحا مجوز ثبت سفارش تعداد 6481 دستگاه خودرو به صورت غیر قانونی در سامانه ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت صادر شده که موضوع در حال رسیدگی است و وزارت صنعت ، معدن و تجارت هم ثبت سفارش غیر قانونی این خودروها را در سامانه ثبت سفارش سازمان توسعه تجارت رسما قبول کرده است .

خودروهای ترخیص شده از گمرکات که در فهرست 6481 دستگاه قرار دارند بر اساس بررسی ها 1900 دستگاه بوده که همگی در زمان ترخیص مجوز ثبت سفارش معتبر ، استاندارد و تاییدیه سازمان توسعه تجارت را دارند . حقوق وعوارض گمرکی این خودروها پرداخت شده و تشریفات گمرکی به طور کامل انجام و پروانه الکترونیکی برای این خودروها صادر شده است و مابقی خودروها در گمرکات توقیف شده است .

علاوه بر معتبر بودن ثبت سفارش‌های دریافتی در زمان ترخیص از طریق سامانه ثبت سفارش ، هنگام خروج نیز گمرکات کشور ضمن ارائه VIN خودروهای وارداتی به سازمان توسعه تجارت نسبت به اخذ تأییدیه مجدد در زمان خروج خودروها از سازمان مزبور به طور سیستمی مبادرت می‌کردند.

بنابراین گزارش ؛ پس از مکاتبه رسمی وزارت صنعت ، معدن و تجارت با گمرک مبنی بر غیر قانونی بودن ثبت سفارش 6481 دستگاه خودرو ، عملیات ترخیص برای مابقی خودروها از محل ثبت سفارش های یاد شده در گمرکات متوقف شد .

گمرک ایران اعلام کرده است ؛ متولی تایید یا عدم تایید اصالت مجوز های ثبت سفارش گمرک نیست چرا که اساسا مرجع صدور مجوز ثبت سفارش بر عهده سازمان توسعه تجارت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *